Ako zistiť pravdu

Toxikologické testy

Toxikologické testy slúžia na odhalenie prítomnosti drogy v organizme a môžu sa robiť z krvi, z moču alebo zo slín. V zriedkavých prípadoch sa využíva rozbor potu alebo obsahu žalúdka. Najspoľahlivejšie je vyšetrenie moču, v ktorom ostávajú stopy drogy asi 5 dní, čo je dlhšie ako v krvi.

Laboratórne toxikologické testy dokážu odhaliť viac ako 30 rôznych drog súčasne, vrátane liekov na predpis i voľnopredajných, vitamínov a iných potravinových doplnkov, alkoholu, a samozrejme aj ilegálne drogy.

Väčšina testov na drogy sú tzv. kvalitatívne testy – dokážu odhaliť prítomnosť látky v organizme, no neurčujú jej presnú hladinu, hodnotu. Výsledok testu je teda buď pozitívny alebo negatívny, no neurčuje, koľko drogy človek užil, ani kedy to bolo (pri niektorých drogách ostáva ich hladina odhaliteľná aj po niekoľkých dňoch od užitia).

Test na drogy môže byť niekedy falošne pozitívny alebo negatívny, preto sa vždy odporúča zopakovať ho. Na definitívne potvrdenie výsledku sa následne môže urobiť aj kvantitatívny test, ktorý presne určí, koľko drogy človek v tele má.

Výsledky testov môžu skresliť:

  • niektoré jedlá a nápoje (napríklad jedlá, ktoré obsahujú mak),
  • niektoré lieky, napríklad bežné voľnopredajné lieky proti chrípke,
  • nedostatočne veľká vzorka.

Naopak, napr. vypitie veľkého množstva vody výsledok neskreslí.


Domáci toxikologický test

Okrem testov u lekára je už dnes aj na Slovensku dostupný domáci test s názvom Dtest „FirstSign“, ktorý dokáže odhaliť prítomnosť až piatich najčastejších drog v organizme.

Viac informácií o Dteste

Benefity domácich diagnostických testov

Okamžitá odpoveď - Istota výsledku už po 5 minútach

Cenová dostupnosť  aj v porovnaní s inými spôsobmi (diagnostiky) testovania

Jednoduché použitie

Diskrétnosť a spoľahlivá diagnostika